Profesjonalne i skuteczne zwalczanie kretów     

Kret jako szkodnik
     Doskonale wiemy jak wielkie szkody mogą wyrządzić krety w naszych ogrodach. Nie dość, że niszczą naszą ciężką prace to dewastują zasadzoną przez nas zieleń. Kret niewątpliwie jest uciążliwym szkodnikiem, trudnym do pozbycia się. Tworząc płytkie tunele potrafi podkopywać i podgryzać korzenie co powoduje usychanie roślin. Żywi się on dżdżownicami, które spulchniają ziemię i utrzymują ją w dobrej kondycji (dziennie kret pochłania masę pokarmu zbliżoną do wagi swojego ciała). Ponadto chyba nie muszę pisać jak wygląda teren na którym przebywa kret?

Zwalczanie kreta
     Profesjonalnym zwalczaniem szkodników (nie tylko kretów) zajmujemy się od wielu lat, co pozwoliło nam wypracować sprawdzone metody walki z tym zwierzęciem. Dysponujemy skutecznymi środkami pozwalającymi na szybkie uporanie się z problemem kreta. Muszę zaznaczyć, że nie są to zazwyczaj metody doraźne, które tylko przepłaszają szkodnika w inne miejsce ale definitywnie likwidują kłopot. Niestety, jak dobrze wiemy świat nie jest tak kolorowy jak byśmy chcieli i pomimo tego, że kret wyrządza duże szkody nie wszędzie może być tą samą metodą unieszkodliwiany. Zwłaszcza na terenach na których jest prawnie chroniony. W takich przypadkach pozostaje nam tylko odłowienie zwierzęcia lub przepłoszenie.

Z życia kreta
     Jak większość z nas zapewne wie kret należy do gromady ssaków z rodziny kretowanych. Na terenie Polski występuje Kret europejski (Talpa europaea), którego długość ciała dochodzi do 20 cm i wagi ok. 120g. Kret odżywia się przede wszystkim dżdżownicami, larwami owadów i drobnymi kręgowcami, które lokalizuje dzięki czułemu słuchowi i włosom czuciowym na psyku i ogonie. Kopie one tunele na głębokości od 20 do 60 cm, które mogą osiągać długość nawet 1 km (zazwyczaj jest to 100 do 200 m). Krety nie zasypiają na zimę co w przypadku łagodnej aury i podnoszących się wód gruntowych może owocować ich dużą aktywnością w tym okresie. Na zimę gromadzą zapasy w swoich spiżarniach z dżdżownic nieopodal gniazda wyścielonego trawą i mchem. Kret to bardzo aktywne i ruchliwe zwierze spędzające ponad połowę doby na eksploracji swojego ternu (4 godziny aktywny, 3 godziny śpi). Największa ruchliwość przypada na godziny poranne, kiedy to powstaje najwięcej kretowisk. Ssaki te preferują gleby, żyzne i wilgotne w których mogą z łatwością drążyć swoje tunele, z prędkością dochodzącą nawet do 15m na dobę.

Kret pod ochroną gatunkową częściową
     Kret w Polsce jest gatunkiem objętym ochroną częściową co powoduje, że nie wszędzie możemy z nim walczyć w sposób jaki byśmy sobie tego życzyli. Nie jest chroniony na terenie ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek, lotnisk, ziemnych konstrukcji hydrologicznych oraz obiektów sportowych.

Osy i szerszenie | Odkleszczanie | Kret | Deratyzacja | Dezynfekcja | Dezynsekcja
Dezodoryzacja | Odkomarzanie | Ozonowanie | Fumigacja | Zamgławianie | Haccp, GHP, GMP


Zakład Zwalczania Insektów, Gryzoni i Szkodników (c) 2013 - 2024 Biała Podlaska