Likwidacja gniazd os i szerszeni     

Wiadomości ogólne
    Gniazdo os i szerszeni w naszym bezpośrednim sąsiedztwie może być nieprzyjemnym doświadczeniem w dodatku dość bolesnym. Rozzłoszczone lub sprowokowane owady są bardzo agresywne i wtedy mogą zaatakować. W brew mitom pojedyncze czy nawet kilka użądleń osy oraz szerszenia nie stanowi zagrożenia dla przeciętnego człowieka z wyjątkiem osób uczulonych, które mogą doznać wstrząsu anafilaktycznego (może on prowadzić nawet do śmierci). Równie niebezpieczne może być ukąszenie jamy nosowo-gardłowej czy narządów oddechowych, które po spuchnięciu mogą powodować duszności i problemy z oddychaniem. Nie mniej takie użądlenie jest bardzo nieprzyjemne i bolesne zwłaszcza jeśli chodzi o szerszenie, które mogą żądlić kilkukrotnie wstrzykując większe dawki toksyn (w przeciwieństwie np. do pszczół, które żądlą tylko raz i okupują to swoim istnieniem).

Likwidacja gniazd os i szerszeni
    Z sukcesem od wielu lat usuwamy gniazda niebezpiecznych owadów takich jak osy i szerszenie. Najczęściej takie gniazda zakładane są w opuszczonych lub trudno dostępnych miejscach np. dachy, strychy, nory, dziuple tam gdzie są osłonięte od wiatru, deszczu i słońca. Dlatego pozbycie się takiego gniazda może być problematyczne i stanowić dodatkowe zagrożenie. W takich sytuacjach dzięki naszemu doświadczeniu i wyposażeniu możemy profesjonalnie pozbyć się problemy nie narażając przy tym zdrowia innych.

Osowate, osa pospolita, szerszeń
    Osowate (Vespidae) to bardzo liczny rodzina gdyż zalicza się do niej ponad 5000 gatunków z czego ok. 70 z nich stanowią owady społeczne.
    Najczęściej sprawiają nam problemy osy pospolite (Vespula vulgaris) , które często niedaleko naszych domostw zakładają swoje gniazda. Długość ciała osy pospolitej wynosi 10–20 mm. Owad ten ma charakterystyczne czarno-żółte ubarwienie. Osy są wszystkożerne, polują na inne owady ale również żywią się pyłkami, nektarem jak i wszystkim innym co zawiera cukier. Dlatego często można je spotkać przy różnego rodzaju słodkościach. W gniazdach królowa składa jaja z których wylegają się larwy a następnie robotnice. Tylko samice mogą żądlić i to wielokrotnie.
    Następnym często spotykanym i może nawet groźniejszym z uwagi na swoją wielkość jest szerszeń europejski (Vespa crabro) zwany szerszeniem groźnym. Największy osowaty występujący w Europie Środkowej jak i na terenie całej Polski w zależności od płci i stopnia rozwoju może osiągać nawet długość 3.5 cm. Pomimo tego, że szerszenie żywią się uciążliwymi dla nas owadami to nadgryzają dojrzałe owoce i uszkadzają młode drzewka oraz zabijają pszczoły. Jad szerszenia jest porównywalny z jadem osy pospolitej ale z uwagi na swoje gabaryty szerszeń wstrzykuje go więcej i głębiej ponadto w swoim składzie ma substancję (5% acetylocholiny), która wywołuje silne pieczenie.

Pierwsza pomoc po użądleniu
    W zależności od miejsca użądlenia rodzaju owada i ilości ukąszeń należy podjąć odpowiednie kroki w udzieleniu pierwszej pomocy. Pierwszym i podstawową rzeczą o ile to jest możliwe jest stwierdzenie czy poszkodowana osoba nie jest uczulona na jad osowatych. Ponieważ w takim przypadku nawet pojedyncze ukąszenie może być groźne i należy wtedy bezzwłocznie zapewnić opiekę lekarską. Istotne jest też miejsce wstrzyknięcia jadu, gdyż w przypadku użądlenia jamy nosowo-gardłowej czy narządów oddechowych mogą pojawić opuchnięcia powodujące problemy z oddychaniem. Kolejnym aspektem na który trzeba zwrócić uwagę to ilość użądleń. Dla przeciętnego człowieka nawet kilkanaście ukąszeń nie powinno stanowić zagrożenia, mimo to przy większej ilości zalecany jest kontakt z lekarzem i obserwacja.
    Warto też sprawdzić czy po użądleniu nie pozostało żądło (np. pszczoły je zostawiają) i dalej nie wtłacza jadu do organizmu. Wtedy należy je jak najszybciej usunąć poprzez wyrwanie czy zdrapanie nożem nie naciskając przy tym pęcherzyka jadowego! Poszkodowaną osobę osłonić od słońca i zabronić nadmiernego wysiłku i ruchu. Miejsce ukąszenia przemyć wodą utlenioną i np. zrobić okład z Altacetu czy nawet lodu lub zimnej wody.
    W przypadku wstrząsu anafilaktycznego czyli silnej reakcji uczuleniowej organizmu pierwszym krokiem zawsze jest wezwanie pogotowia. O ile to możliwe można założyć opaskę uciskową powyżej miejsca użądlenia. W przypadku utraty przytomności należy kontrolować oddech i tętno chorego i w razie potrzeby rozpocząć akcję reanimacji. Niektóre uczulone osoby mogą posiadać ze sobą specjalną strzykawkę z jednorazową dawką adrenaliny, która w takim przypadku powinna zostać użyta.

Osy i szerszenie | Odkleszczanie | Kret | Deratyzacja | Dezynfekcja | Dezynsekcja
Dezodoryzacja | Odkomarzanie | Ozonowanie | Fumigacja | Zamgławianie | Haccp, GHP, GMP


Zakład Zwalczania Insektów, Gryzoni i Szkodników (c) 2013 - 2024 Biała Podlaska