Dezynfekcja - odkażanie     

Dezynfekcja wiadomości ogólne
Dezynfekcja inaczej odkażanie – postępowanie mające na celu maksymalne zmniejszenie liczby drobnoustrojów w odkażanym materiale. Dezynfekcja niszczy formy wegetatywne mikroorganizmów, ale nie zawsze usuwa formy przetrwalnikowe. Dezynfekcja, w przeciwieństwie do antyseptyki dotyczy przedmiotów i powierzchni użytkowych.
    O zagrożeniu ze strony bakterii i wirusów chyba wiele mówić nie trzeba, bo wszyscy wiem jak są groźne oraz jak wiele chorób mogą powodować. Dlatego bardzo istotną sprawą jest aby szybko i skutecznie odkazić zainfekowane powierzchnie. Wiele osób z nas nie wie ale to właśnie bakterie, grzyby a w szczególności roztocza są źródłem kurzu i niepożądanych związków, które w znacznym stopniu są odpowiedzialne za nasze reakcje uczuleniowe i alergie. Również to one jak i związki produkowane przez nie są źródłem nieprzyjemnych zapachów.

Metody dezynfekcji
    Istnieje przynajmniej kilka sposobów dezynfekcji, które stosujemy, a są one uzależnione od warunków w których ma być przeprowadzane odkażanych. Najczęstszą metodą jest oprysk drobnokroplisty specjalnymi preparatami. Zdarza się ze stosujemy również zabieg ozonowania, który nie tylko zwalcza drobnoustroje ale i usuwa niepożądane zapachy (dezodoryzacja). Oprócz środków chemicznych wyróżniamy również zabiegi z użyciem pary wodnej czy też promieniowanie ultrafioletowe.

Dezynfekcja ozonem samochodów i pomieszczeń
Ozon, (tritlen, O3), nietrwała odmiana alotropowa tlenu, rozkłada się samorzutnie w temperaturze pokojowej do tlenu cząsteczkowego O2 i atomowego O. Niebieskawy gaz o ostrej woni (zapach w powietrzu podczas burzy). Ozon jest związkiem reaktywnym, posiada silne właściwości dezynfekujące i utleniające.
    Ozon jest jednym z najskuteczniejszych środków dezynfekcyjnych. Dla porównania jego działanie bakteriobójcze jest około 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż chloru. Doskonale nadaje się do odkażania, zabijania wszelkiego rodzaju bakterii, wirusów, roztoczy czy grzybów. Zabiegi ozonowania wykonujemy w pomieszczeniach jak i w autach (min. dezynfekcja i odgrzybianie klimatyzacji) różnego rodzaju, począwszy od samochodów osobowych do autobusów czy chłodni. Ozon jest gazem trującym dlatego podczas zabiegów zachowujemy najwyższą ostrożność, na szczęście ma dość szybki okres rozkładu i już po kilku godzinach ozonowany obiekt nadaje się do użytku. Jedną z wielkich zalet podczas dezynfekcji tym gazem jest to, ze są usuwane nieprzyjemne zapachy - dezodoryzacja.
Osy i szerszenie | Odkleszczanie | Kret | Deratyzacja | Dezynfekcja | Dezynsekcja
Dezodoryzacja | Odkomarzanie | Ozonowanie | Fumigacja | Zamgławianie | Haccp, GHP, GMP


Zakład Zwalczania Insektów, Gryzoni i Szkodników (c) 2013 - 2024 Biała Podlaska